Mezinárodní den zelených stěn oslavuje a vyzdvihuje krásu a ekologické přínosy živých stěn, zelených stěn, vertikálních zahrad i zelených fasád. Toto datum připomíná výročí narození vynálezce živých stěn a vizionáře, zahradního architekta Stanleyho Harta Whitea před více než 130 lety, v roce 1891.
Chcete-li se s námi do Dne zelených stěn zapojit, sdílejte na všech sociálních sítích svá videa, obrázky a články o živých stěnách s hashtagem #GreenWallDay. Společně tak vytvoříme přehled o současném celosvětovém stavu zelených stěn. Zváni jsou všichni!
Přestože první patent na živou stěnu podal v roce 1938 Stanley Hart White, zelené stěny se staly trendem až v tomto tisíciletí. Od té doby zelené stěny získávají na popularitě po celém světě a stávají se stále většími a velkolepějšími.
Současným světovým rekordem (neoficiálním) pro největší projekt zelené stěny je Khalifa Avenue v Kataru, která má celkovou plochu 7 000 m2.
Živé stěny neboli zelené stěny vznikají tak, že se na vnitřní nebo venkovní zeď či plot připevní skelet z truhlíků, kapes nebo rohoží, do které se zasadí množství menších rostlin (nebo i zeleniny). Tyto rostliny jsou udržovány zavlažovacím systémem. Živé stěny mohou být tvořeny také sítí ocelových lan, která umožňují popínavým rostlinám stěnu zarůst.
V určené datum Dne zelených stěn (a také narozenin Stanleyho Harta Whitea) 15. února budou všichni z oboru - ať už výrobci, instalatéři, údržbáři nebo majitelé živých stěn - sdílet na sociálních sítích obrázky, videa a případové studie živých stěn spolu s dalším obsahem. To vše s hashtagem #GreenWallDay. Vznikne tak užitečný zdroj informací pro všechny potencionální zájemce.
"Je rozšířeným omylem, že živá stěna je moderní vynález, protože byla vynalezena před více než 80 lety. Představte si, jak jinak by dnes vypadala naše města, kdyby architekti, developeři, projektanti a vlády učinili z živých stěn Stanleyho Harta Whitea jádro městského rozvoje za posledních 80 let. Hrozila by nám ještě dnes tak závažná klimatická katastrofa, kdybychom po osm desetiletí stavěli naše města zelená, a ne šedá?" vysvětlil James Beattie, provozní ředitel společnosti Pritchard & Pritchard a zakladatel akce #GreenWallDay.
„Naším posláním je vytvářet lepší budovy pro lidi a přírodu. Zevnitř i zvenčí. Program Živé Stavby jsme spustili jako jedni z prvních v Česku. O několik let investic, edukace a oficiálního společného výzkumu s VUT v našem areálu později máme úžasnou možnost sledovat naše oceněné budovy LIKO-Noe a LIKO-Vo kompletně měnit prostředí „běžné“ průmyslové zóny. A stejnou možnost mají i naši zákazníci díky stovkám dalších realizací,“ uvedl CEO a předseda představenstva společnosti LIKO-S Jan Musil.
Dnešní svět potřebuje více zelených ploch, zejména v městských oblastech, kde ale není mnoho místa. Řešením jsou venkovní a vnitřní živé stěny. Pomáhají bojovat proti změně klimatu tím, že pohlcují CO2 a vytvářejí kyslík, podporují biologickou rozmanitost a zlepšují pohodu lidí, kteří v jejich blízkosti bydlí nebo pracují. Je naším posláním vytvářet zelený a obyvatelný svět pro současné, ale i nadcházející generace. Inovativní i udržitelná řešení již známe.
Přidáte se?
#GreenWallDay podporují:
ANS Global, Scotscape, Terapia Urbana, Biotecture, Mobilane, MMA Architectural / Jakob, Meristem Design, Urban Hedera, Green Scene Ireland, Square Mile Farms, Pritchard & Pritchard
Máte zájem o interiérovou živou stěnu nebo zelenou fasádu? Neváhejte nám napsat, s radostí vám připravíme bezplatnou kalkulaci.