Hospodárnost zelených střech je vždy hlavním tématem při rozhodování se o jejich realizaci. Je tedy velice důležité si uvědomit všechny dopady zelených střech, vyvrátit případné ekonomické předsudky a přinést pádný důkaz, že zelené střechy jsou výhodné i z dlouhodobého hlediska. Autor článku Fritz Hämmerle z Německa dokládá na příkladu extenzivní zelené střechy, že i z čistě ekonomického pohledu investora se zelená střecha vyplatí.
Analýza ekonomické efektivnosti
Mezi vysokou ekologickou hodnotou zelené střechy a náklady na ni existuje přímá souvislost. Má-li být zásah do přírody způsobený výstavbou částečně kompenzován, musí mít zelená střecha vysoký kvalitativní standard. Vegetační souvrství s objektivně prokazatelnou vysokou ekologickou hodnotou mají svou cenu.
Potenciální úspory
Zelené střechy mají pozitivní vliv jak v oblasti ekologie, tak i stavební fyziky. Chrání střešní plášť před vlivy, které mohou vést k akutnímu poškození a k urychlení procesu stárnutí. Skladba funkčních vrstev vegetačního souvrství a vegetace velkou měrou přispívají k ochraně budovy před ztrátou tepla. Především však zelená střecha ušetří vysoké náklady na energii pro klimatizaci budov v letním období.
Při nákladech 1 150 Kč/m² to ještě není pro zelenou střechu žádná ekonomická výhra. Zjistili jsme nanejvýš přibližné vyrovnání nákladů a dlouhodobých úspor.
Rozhodující výhoda zelených střech
Vědecká zkoumání prokazují, že za nejvýznamnější vlastnost zelených střech lze považovat zadržování (retenci) vody. Zelené střechy fungují jako gigantická retenční zařízení na srážkovou vodu. Plocha 17 000 m² extenzívně ozeleněných střech nahradí jednu retenční nádrž. Obce díky zeleným střechám mohou ušetřit spoustu peněz. Mnohá města přenášejí tuto výhodu dále na své občany tím, že jim pro objekty se zelenou střechou poskytují slevu na stočném. Mnoho obcí již má sazby na stočné za srážkovou vodu, které zvýhodňují zelené střechy. Na slevu už existuje právní nárok.
Propočítejme úsporu na příkladu majitele domu v německém Bonnu. Město Bonn poskytuje svým občanům ročně slevu 25 kč za každý metr čtvereční zelené střechy. Za čtyřicet let životnosti zelené střechy činí úspora 1 000 Kč/m².
Tato analýza ekonomické efektivnosti prokazuje, že zelená střecha se pro investora vyplatí. Ekonomické předsudky, které představovaly nejvážnější argument proti zeleným střechám, jsou tímto vyvráceny. Zelené střechy jsou ekonomické.
Převzato z webu Svazu zakládání a údržby zeleně >>> http://www.szuz.cz/cs/hlavni-menu/inspirace/zelene-strechy/hospodarnost-zelenych-strech/
autor Fritz Hämmerle | překlad Ing. Jitka Dostalová | foto LIKO-Noe
Máte zájem o interiérovou živou stěnu nebo zelenou fasádu? Neváhejte nám napsat, s radostí vám připravíme bezplatnou kalkulaci.