Brno se jako vůbec první město v Česku pustilo do boje proti suchu. Obyvatelům přerozdělí až 20 milionů korun na zelené střechy a zachytávání dešťové vody. O peníze kromě fyzických osob můžou požádat také nákupní střediska, školská zařízení, církve nebo bytová družstva. Jaká jsou kritéria? Připravili jsme pro vás stručného průvodce dotačním programem Zeleň střechám.
Nové dotační programy schválili radní v dubnu, teď mají zájemci šest měsíců na podání elektronické žádosti. Lhůta běží od 1. června do 30. listopadu 2019 a peníze budou přerozdělovány až do vyčerpání částky vyhrazené z rozpočtu města. Informaci o výsledku schvalovacího řízení uchazeč obdrží do 60 dní od podání žádosti. Dalších 60 dní si pak město vyhradilo na rozhodnutí o celkové výši přidělené dotace. Tu ovlivňuje několik faktorů. Jednak je to samotná kategorie žadatele, jednak typ zelené střechy.
Výše podpory pro právnické osoby a podnikatelské subjekty v základu činí 400 Kč na metr čtvereční. V případě volby intenzivní zelené střechy se k němu přičítá 500 Kč, v případě extenzivní a semiintenzivní zelené střechy se základ zvyšuje o 100 Kč. Další prostředky lze získat na rozchodníkový koberec (+ 500 Kč), nebo sazenice a řízky rozchodníků (+ 200 Kč).
Podmínky pro ostatní žadatele jsou stejné, mění se pouze výše základu, který je 800 Kč na metr čtvereční. Do skupiny se zvýšenou základní sazbou patří kromě fyzických osob také společenství vlastníků jednotek, státní podniky a organizace, výzkumné instituce, veřejnoprávní subjekty, příspěvkové organizace (vyjma organizací zřízených městem Brnem), školy, neziskovky a církve.
Zároveň mohou všichni uchazeči obdržet až 10 000 Kč na odborný posudek spojený s realizací projektu. Sem se řadí posouzení statiky nosné konstrukce střechy, realizační projektová dokumentace, ověření funkce stávající hydroizolace a sondy pro potřeby návrhu zelené střechy.
Máte zájem o zelenou střechu? Napište nám. Pomůžeme vám s výběrem a vypracujeme vám cenovou nabídku zdarma.
Aby byla dotace udělena, musí mít zelená střecha minimálně 10 metrů čtverečních a maximálně 1 000 metrů čtverečních. Zeleň přitom tuto plochu musí pokrývat nejméně z 80 %. Střecha musí být navržena tak, aby byla udržitelná nejméně po dobu 5 let, a to bez umělého zavlažování. Nutné je, aby prospívala jen z dešťových srážek. Požadavkem je také dodržení standardů pro navrhování, provádění a údržbu, které jsou dostupné na www.ekodotace.brno.cz.
Po přidělení dotace má žadatel povinnost zrealizovat projekt do 18 měsíců. Poté každý rok po dobu 5 let elektronicky dokládá fotografii zelené střechy. Posílá se dvakrát ročně, v květnu a říjnu.
Nevíte si rady se žádostí o dotaci? Napište nám. Rádi vám ji pomůžeme vyřídit.
Máte zájem o interiérovou živou stěnu nebo zelenou fasádu? Neváhejte nám napsat, s radostí vám připravíme bezplatnou kalkulaci.